Port Royal
слідами піратів Карибського моря

IMG_20151221_134856 Неподалік від столиці Ямайки, у самому кінці довгої коси Палісадос розмістилося місто з величезною історією – Порт Роял, яке за часів панування Британії у 17 ст. було столицею Ямайки, єдиним портом на острові, та, що найбільше цікаво – облюбованим місцем базування піратів Карибського моря на чолі з відомим Генрі Морганом. З тих славетних часів змінилося багато, особливо після землетрусу 1692 року, і з великого колись міста сьогодні лишилося тихе рибальське селище.

Історія міста починається в далекому 1518. Закладене іспанцями місто було назване Кагуей, і перейменоване на Порт Роял після захоплення Ямайки британцями у 1655 році. Саме тут вони вирішили заснувати столицю Британської колонії, як місце з дуже вдалим виходом до води, та зручним для захисту від нападів. Було збудовано величезний порт, який став одним з основних центрів торгівельних шляхів між Америкою та Європою. Місто почало стрімко розвиватися, і вже наприкінці 17 століття Порт Роял населяло близько 10 тисяч людей, що на той час було фактично половиною усього населення Ямайки.

Та в певний момент на процвітаюче місто найшла хвиля нещасть. Почалося все у 1692 році, 7 червня відбувся величезний землетрус, унаслідок якого 2/3 столиці було затоплено. Порт Роял був фактично зруйнований, і столицю перенесли до сусіднього малесенького селища Кінгстон, що розташувався через залив.

Згодом, Порт Роял відбудували, однак місто знову руйнувалося пожежами 1703 та 1728 років. Не таланило місту капітально, адже ще двічі повторювалися землетруси у 1907 та 1957 роках, внаслідок яких більша частина міста пішла під воду, а жителі, що вижили, виїхали.

Сьогодні Порт Роял це невеличке рибальське селище, де від колись великої столиці майже нічого не лишилося. Окрім вцілілого форту та кількох старих будівель.

Власне, на цей форт, збудований ще 1656 року, до першого землетрусу, і варто приїхати подивитися.

IMG_20151221_121141_576
DSCF1222Форт Чарльз, єдиний вцілілий з п’яти, що захищали місто з моря. Сьогодні він відкритий для відвідувачів. На території форту функціонує музей, де зібрані різноманітне приладдя, зброя, посуд та інше з часів панування на цих територіях Британії у період до першого землетрусу. DSCF1329
DSCF1245DSCF1235
DSCF1238DSCF1244
DSCF1240DSCF1250

Прогулявшись фортом, можна побачити старі гармати та ядра, націлені у бік, де стіни форту виходять до моря.

DSCF1305DSCF1262
DSCF1282Тут же, на задньому дворі, можна побачити похилену на бік у наслідок землетрусу будівлю, збудовану у 1888 році. Її називають Giddy House, і вона, певно, популярніша за сам форт. Кожен відвідувач вважає за обов’язок сфотографуватися біля похиленої споруди. Я не відставав від моди. DSCF1268
DSCF1277Направду, зайшовши досередини приміщення, маєш дивні відчуття, через зміщення центру рівноваги та підсвідоме орієнтування мозку за умовною лінією горизонту, яка в таких умовах дорівнює лінії підвіконня, трішки не розумієш, що відбувається з тілом і стараєшся не втрачати рівновагу. DSCF1263

Також на території форту можна побачити підземний тунель, вхід до котрого сьогодні, на жаль, недоступний, через завали, викликані землетрусами.

DSCF1274І, як говориться, не фортом єдиним, є тут ще кілька місць, на які можна поглянути. Церква Святого Петра, відбудована у 1726 році на місці старої церкви, зруйнованої 1692-го. На момент моїх відвідин, вона була на реконструкції. DSCF1339

Також можна поглянути на один з найстаріших будинків, який сьогодні, щоправда, не являє собою чогось надзвичайного. Оце і все. Всі інші вулички Порту Роял є звичайними житловими з маленькими не так давно збудованими будинками, що, хіба, інколи виділяються яскраво пофарбованими стінами.

DSCF1347DSCF1338
DSCF1346Ну і звичайно ж, Пірати. Адже саме Порт Роял вважався тогочасною піратською столицею, так гарно змальованою у всесвітньовідомому голлівудському фільмі «Пірати Карибського моря». Після переходу Ямайки від іспанців до британців та розбудови міста і порту, Порт Роял, будучи центром морської торгівлі, став безпечною гаванню для торговців та піратів. Останні облюбували це місце ще й через близькість до торгових шляхів, яка дозволяла їм легко робити напади та грабувати кораблі. Крім того, порт ідеально підходив для набігів на іспанські поселення. Загалом, пірати працювали в інтересах Британського королівства, грабуючи іспанців, тому їм і жилося спокійно у цьому місті. Завдяки цьому, у 17 ст. близько третини тодішньої столиці Ямайки населяли пірати. Береги Порт Роялу облюбували такі відомі постаті як Генрі Морган, Джон Девіс, Едвард Мансвілд та інші. Однак зараз від піратів не залишилося нічого. Все пішло під воду, в тому числі і могила легендарного Генрі Моргана.

Та прибувши до міста, я ще про це не знав. Начитавшись, що  десь у цих краях знімали згадуваний фільм, я сподівався побачити на півострові, якщо не музейчик, то принаймні декорації, однак виявилося, що декоративне містечко, що лишилося після зйомок і нині перетворене на атракцію для туристів, знаходяться на острові Сент-Вінсент у групі Навітряних островів у Карибському морі. Навіть до кіношного світу піратів долучитися не вдалося. Лишилося вдовольнитися тим, що походив стежками, якими багато років тому блукали з пляшками рому в руках напівтверезі авантюристи та шибайголови морського світу Карибського регіону. DSCF1341

Насправді, все цікаве, що лишилося від славетного міста Порт Роял, зокрема від його піратської слави, знаходиться під товщею води. І замовивши тур дайвінгу, можна поспостерігати на затоплені кораблі, частини будівель та інші історичні багатства, законсервовані матінкою природою.

c8ed1e1cc1ef783d81f87f06c832111e

 

Хоча і цю розвагу отримати тут не так то і легко. Взагалі, відвідини Порт Роялу мене трохи розчарували. Не саме місто, а ямайці. Мати таке цікавенне місце з такою надзвтичайно історією, і не зробити тут якоїсь туристичної заманухи, не побудувати тут декоративне піратське містечко, не організувати якісь екскурсії, на кшталт, “Стежками пірата Герні Моргана” тощо, на сам кінець, не зробити централізованого серсіву з дайвінгу чи човнів зі скляним дном для перегляду затопленого міста, це верх байдужості, яка, на жаль, проглядається серед жителів Ямайки на кожному кроці.

You may also like...

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>